Detská stomatológia

Detská stomatológia

Detský pacient je náročný a my to dobre vieme. Niekto veselo vyskočí do kresla, niekto sa bojí a niekto vzdoruje.
SSme na to pripravení a snažíme sa ku každému dieťatku pristupovať trpezlivo, s rešpektom a láskou.

Prvé návštevy sú dôležité aj pre rodičov. Získajú od nás cenné informácie a tipy týkajúce sa čistenia a stravovania, vďaka čomu sa neskôr vyhnú chybám a vzniku kazov.

Detičkám odporúčame dve návštevy ročne, keďže zubný kaz v mliečnom chrupe progreduje omnoho rýchlejšie a agresívnejšie ako v trvalom.

K zubárovi bez strachu

Ideálne je, keď dieťa príde do ambulancie prvýkrát s vyrasteným prvým zubom alebo aspoň vo fáze, keď ešte nič nebolí. Môžeme sa tak v pokoji zoznámiť, dieťatko si prezrie ambulanciu, spozná doktorku a sestričku, povozí sa na kresle, umyje zuby plyšákovi, pozrie si rozprávku a ukáže zúbky. Za odvahu dostane drobnú odmenu.

Takto si budujeme dôveru a vzťah. Ďalšie návštevy potom detičky berú ako pravidelnú a bežnú rutinu.

Dôležitú úlohu zohráva aj rodič. Prosím, nestrašte deti zubárom, ak máte vy zlé a traumatické skúsenosti z ambulancie, nehovorte o nich pred deťmi. Takisto však nie je vhodné povedať dieťaťu, že sa u zubára nebude nič robiť, pretože niečo sa predsa len robiť bude. Minimálne sa budeme pozerať do jeho otvorených úst. Dieťa to berie ako klamstvo, viac nám nebude veriť a to naruší ďalšiu spoluprácu.

Dojčence a batoľatá (6 mesiacov až 3 roky)

Dieťatko môže byť vyšetrené v kresle s rodičom alebo samo. Ústočká vyšetrujeme so zväčšením lupovými okuliarmi, zrkadielkom, svetlom a vzduchom. Spolu nacvičíme čistenie zubov s pomôckami, zhrnieme stav chrupu a stanovíme ďalší postup.

Škôlkari (3-6 rokov)

Približne v 3 rokoch sa uzatvárajú priestory medzi zubami, vzniká tak malý priestor, ktorý je veľmi náchylný na kaz.
Ak má dieťa medzery uzatvorené, je vhodné zhotoviť RTG snímky na diagnostiku medzizubných kazov. Vyšetrenie je obdobné ako u najmenších. Na základe vyšetrenia a RTG zhrnieme stav chrupu, zhryzu, slizníc a hygieny, inštruujeme sa s dentálnymi pomôckami. Ak to dieťa zvládne, pozývame ho na detskú dentálnu hygienu.

Školáci (6 rokov a viac)

Okolo 6. roku majú deti už prítomné trvalé stoličky. K základnému vyšetreniu a RTG na medzizubné kazy pridáme aj veľkú OPG snímku, ktorá nám ukáže zárodky trvalých zubov, vďaka čomu vieme predpokladať prípadné čeľustno-ortopedické problémy v budúcnosti.

Nebojím sa zubára!

Často sa nám stáva, že nám volajú či píšu rodičia so slovami: „Chcem objednať dieťa, ale ono nespolupracuje. Boli sme už u troch zubárov, u jedného nechcelo otvoriť ústa, u druhého ani sadnúť do kresla. U tretieho sa niečo síce začalo robiť, no skončilo sa to uhryznutím a cirkusom. Nevieme, či u vás bude spolupracovať, ale chceme skúšať ďalej.

Veľa detičiek má zlú skúsenosť, na ktorú sa nabaľuje ďalší strach a preto spolupráca v ambulancii nehrozí.

Vytvorili sme preto koncept „NEBOJÍM SA ZUBÁRA“. O čo vlastne ide? Jedná sa o preventívno edukačný program a zároveň psychologickú prípravu na ošetrenie v našej ambulancii, počas ktorého sa nenútenou formou dieťatko zoznámi s prostredím, lekárkou, sestričkou, prezrie si kreslo, chytí do rúčky zrkadielko, dá si rukavice, vyšetrí plyšákovi zuby (môže aj mamičke) a pozrie si pri tom rozprávku či vypočuje pesničku. S rodičom sa porozprávame o starostlivosti o zúbky, ale aj o tom, aké pomôcky ústnej hygieny sú vhodné a aké vhodné nie sú, ako na stravovanie, pitný režim, či ako postupovať, keď je čistenie zubov boj. Radi odpovieme na všetky otázky. Dieťa od nás dostane balíček pomôcok zubnej hygieny, ktoré použijeme priamo počas lekcie. Ak sa na to dieťatko cíti, môže ukázať zúbky, ak nie, nemusí.

Keď nepomáha nič

Pre tých najbojazlivejších alebo pre prípady, ktoré sú akútne, kde my musíme konať a už nie je priestor pre skúšanie a nácvik, využívame metódy sedácie pri vedomí a rajský plyn.

Podrobnejšie ich popisujeme v samostatnej ikonke.