Rajský plyn a premedikácia

Rajský plyn

V zubnej ambulancii využívame systém Entonox. Ide o zmes kyslíka a oxidu dusného – rajského plynu v pomere 50 : 50. Vďaka tomuto pomeru patrí Entonox medzi najmenej rizikové zákroky s ovplyvnením vedomia a nie je potrebná prítomnosť anesteziológa. Pri ošetrení využívame tieto účinky rajského plynu:

sedatívny – mierne tlmí vedomie, ale pacient naďalej samostatne voľne dýcha, preto sa počas pôsobenia o ošetrenie „nezaujíma“

anxiolytický – proti úzkosti a strachu, pôsobí euforicky, môžete mať pocit ako po 2 – 3 pohárikoch alkoholu

analgetický – proti bolesti, môže utlmiť pocit vpichu pri injekcii

myorelaxačný – uvoľňuje svalstvo, potláča dávivý reflex
Aplikuje sa tak, že pacient niekoľko minút vdychuje cez náustok alebo masku až do nástupu účinku, neskôr si podľa potreby dodýchava v pársekundových intervaloch. Cíti sa uvoľnene a euforicky. Jeho účinok rýchlo pominie, po 15 minútach pacient môže odísť a 30 minút po sedácii môže dokonca šoférovať.

Využívame ho na krátke výkony ako napríklad extrakcia zuba, aplikácia injekčnej anestézy či nasadenie kofferdamu. Pri výkonoch s použitím kofferdamu rajský plyn nemožno využiť. U detičiek ho používame od veku, keď dieťatko dokáže spolupracovať natoľko, že si vie samo plyn nadýchať, čo je približne od 6 rokov.

Premedikácia

V prípade viacerých neúspešných pokusov o ošetrenie kvôli nespolupráci a strachu môžeme pristúpiť k ošetreniu v sedácii pri vedomí. Využívajú sa pri nej medikamenty zo skupiny benzodiazepínov, ktoré podávame vo forme roztoku v džúse 20 minút pred ošetrením.

Dieťa je počas ošetrenia malátne a spavé, ale komunikuje a reaguje na podnety. Tento spôsob využívame najmä kvôli účinku amnézie, dieťa si ošetrenie nebude pamätať, čím predchádzame traumatizujúcemu zážitku. Po ošetrení rodičia zostávajú s malým pacientom niekoľko minút na recepcii na pozorovanie. Doma odporúčame zvyšok dňa oddychový režim.